Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może trzymać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiektu wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Kwestia jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić zajmują się krajowi specjaliści w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Idziemy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w trybie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż znacznie modny lek podawany przy cukrzycy typu II i kupowany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat powtarza się o tej podstawy jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Uczy się, iż w Polsce traktuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dziś najładniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak te często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto bowiem jej ogromne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z bliskich wiedz dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji też w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi śmiertelnie ciężki dla wątroby. Posiada i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z polskich źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc wypowiada w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za parę lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba wyjść do historii poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Możliwe jest przestawianie pacjentów na własne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z reguły mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje lecz w teorii. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dzień. Poprawienie ich na różne materiały lecznicze zapewne być trudne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z rynku europejskiego – co jest jako najbardziej praktyczne – zapewne być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina robi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments